Nastavení země / jazyka

V nastavení si můžeš změnit jazykovou mutaci a také zemi, na jejímž základě se ti budou zobrazovat ceny produktů v příslušné měně. Nastavení si můžeš kdykoliv znovu změnit a přestavit. V případě změny jazykové mutace budeš přesměrován na doménu dané země.

Nastavení země / jazyka

V nastavení si můžeš změnit jazykovou mutaci a také zemi, na jejímž základě se ti budou zobrazovat ceny produktů v příslušné měně. Nastavení si můžeš kdykoliv znovu změnit a přestavit. V případě změny jazykové mutace budeš přesměrován na doménu dané země.


Proč je BIO bavlna lepší?

Co je špatné s "běžnou" bavlnou? Pokud jsme si mysleli, že bavlna je bezpečná volba protože je "přírodní", zamysleme se znovu. Až do doby asi před 50 lety, se bavlna pěstovala udržitelnými postupy, které trvalo nepoškozovali zdroje a nevytvářely zdravotní rizika. Dnes však pesticidy používané při pěstování "běžné" bavlny stále více ohrožují lidi, zvířata a životní prostředí. Většina pesticidů byla původně vyvinuta jako toxické nervově-paralytické látky během 2. světové války a tak není divu, že byly spojeny s mnoha formami rakoviny.

Konvenčně pěstovaná bavlna zabírá jen 3% světové zemědělské půdy, ale používá 25% všech chemických pesticidů na světě. EPA (Environmental Protection Agency) považuje 7 z 15 top pesticidů používaných na konvenční bavlnu za pravděpodobné nebo známé karcinogeny.

Je ironií, že jen kolem 10% z chemických látek používaných na bavlnu plní svou roli, zbytek je absorbován do rostlin, ovzduší, půdy, vody a nakonec do našich těl. Stříkané ze vzduchu se tyto vysoce chemické látky mohou velmi snadno rozšířit do okolí, znečišťovat ovzduší, naše potraviny, podzemní a povrchové vody a způsobit nerovnováhu v našem eko systému.

Jak se hmyz postupně stává rezistentním vůči pesticidům, používají se stále větší množství, aby se zachovala účinnost, což má za následek masivní ekologickou katastrofu a neúrodu. Tyto nebezpečné pesticidy představují také rostoucí nebezpečí pro volně žijící živočichy. Studie EPA (Environmental Protection Agency) z roku 1993 uvádí, že až 2 miliony ptáků bylo každoročně zabito karbofuranem (insekticid používaný při bavlně). Naštěstí jeho používání bylo úřady v roce 2008 zakázáno. Avšak i v roce 2014 je stále hodně zpráv ohledně úmyslně i neúmyslně otrávených zvířat karbofuranem. To znamená, že se stále používá i navzdory zákazu. Toto je jen jeden z mnoha tragických účinků na naší divokou zvěř.

Tímto to však nekončí. Konvenčně pěstovaná bavlna je také hlavním uživatelem toxických herbicidů, fungicidů a defoliantů. Při zpracování je bavlna vystavena chlorovým bělidlům, barvivům obsahující těžké kovy a formaldehydové pryskyřici. Chlorové bělidlo je skoro ještě horší než pesticidy, způsobuje nesčetné zdravotní problémy a rozsáhlé škody na životním prostředí.

Navíc geneticky modifikovaná bavlna dnes tvoří 75% konvenčně pěstované bavlny. Není příjemné ani to, že bavlna je také potravinová plodina: bavlníkový olej je používán v mnoha zpracovaných potravinách, fast food-ech a také je používán v potravě pro dobytek.

Proč je BIO balvna lepší?

Co tedy dělá BIO bavlnu lepší volbou oproti konvenční bavlně?

BIO bavlna se pěstuje způsobem, který využívá metody a materiály, které snižují dopad na životní prostředí. Velký důraz je kladen na postupy pěstování, které doplňují a udržují úrodnost půdy, budují biologicky rozmanité zemědělství a spotřebovávají mnohem méně vody.

Nicméně, hlavní výhodou Bio bavlny je, že neobsahuje pesticidy, insekticidy, herbicidy a geneticky modifikované organismy (další výhody si můžete přečíst v článku Jaké jsou výhody BIO bavlny?).

Na této malé planetě jsme všichni do jisté míry ovlivněni výrobou a používáním pesticidů a jedů! Jsme mnohem blíže k farmám, chemickým továrnám a zařízením na zpracování nebezpečného odpadu, které zpracovávají toxické chemikálie, než si myslíme. Přímo se jich dotýkáme, tím, že je nosíme na sobě v podobě triček, džínů, košil, nevyjímaje dětské oblečení pro naše nejmenší, při kterém si mylně myslíme, že se zpracovává šetrnějším způsobem. Zpracování textilie probíhá ve stejných továrnách, to co z ní ušijí již proces pěstování za pomoci pesticidů, chemického barvení a zpracování nemění.

Tím, že kupujeme ekologické a bio výrobky, používáme svou spotřebitelskou sílu rozumně a podporujeme pozitivní změnu.Komentáře (0)

Diskutovat mohou pouze registrovaní zákazníci.


Na této stránce používáme cookies za účelem její funkčnosti, optimalizace, efektivnějšího oslovování zájemců o naše služby a analýzy návštěvnosti prostřednictvím Google Analytics. Nastavení cookies můžete upravit ve svém prohlížeči. Více informací a úplné poučení naleznete zde.

Souhlasím

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat produkty mezi oblíbené

Přihlásit se